CategoriesÇeltik Kavuzu Çeltik Kavuzu Fiyat Civciv Altlığı Tavuk Altlığı

Çeltik Kavuzu

Çeltik Kavuzu

Çeltik diğer bir ismiyle pirinç; otsu bir bitki türü olarak en fazla ekimi yapılan ürünlerden bir tanesidir. Dünya genelinde mısır ve buğdaydan sonra 3. Sırada bulunur ve ekimi oldukça geniş alanlarda yapılır. Beslenme konusunda aldığı rol hayatidir. Çeltik kavuzu ise pirincin kabuktan ayrıldıktan sonra geriye kalan kabuğuna verilen isimdir.

Kavuzun diğer isimler:

Halk dilinde ve bilimde hepsi de aynı anlama gelmektedir. Bununla birlikte kabuğundan ayrılan pirinç besin maksadıyla kullanılmakta kabuk ise oldukça hafif olduğundan dolayı çöp maddesi olarak değil tavukçuluk sektöründe ve birazda demircilik işlerinde kullanılmaktadır.

Çeltik Kavuzu Kullanım Alanları

Çeltik, yukarıda bahsettiğimiz sektörlerde daha sık kullanılsa da aşağıda belirteceğimiz alanlarda da kullanımına rastlanılmaktadır. Buna göre:

  • Tavuk Çiftlikleri

Çeltik kabuğu en çok tavuk çiftliklerinde karşımıza çıkmaktadır. Buralarda kullanılmasının ana nedeni temizlenmesinin kolay olduğudur. Hızlı, basit, ekonomik ve oldukça etkili bir şekilde tavuk yetiştiriciliğinde tercih edilir. Tavuk yetiştiriciliğinde özellikle Broiler olarak binen tavuk türü için sıklıkla kullanılmaktadır. Hayvanların pisliklerinden dolayı kokuya maruz kalmasını engeller ve çabuk temizlenir. Bunun dışında tavuk sağlığı içinde kullanılan bu ürün, tavuklarda mantar oluşumunu da engellemektedir. Kısacası tavuk çiftliği için en ideal ürün pirinç kabuğudur.

  • Demircilik Sektörü

Çeltik kavuzu, demircilik sektöründe de karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Bu sektörde kullanımına bakıldığında özellikle soğutma işlerinde pirinç kabuğu ile karşılaşırız. Isınan demirin soğutulması için kullanılan ürün, hem ekonomik olması hemde demiri korumasından dolayı sıklıkla tercih edilir.

  • Çimento – Beton Elde Edilmesi

Yurtdışında çamurdan evler ve diğer alanlar yaparken kullanılan kabuk, burada izolatörü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Etkili bir şekilde karışımın yapılmasına izin vermesinden kaynaklı olarak çimento yapılmasında da kullanılır. Çimentonun içine karıştırıldığında onun kullanım ömrünü de direkt olarak arttırmaktadır.

  • Pirinç Üretilmesi

Pirinç üretiminde kabuktan çıkan suyun önemi büyüktür. Çeltik kabuğu bu suyun ayrıştırılması esnasında kullanılan ısıyı elde etmek için kullanılır. Bu suyun kurutulması esnasında kabuk yakılarak ekonomik bir şekilde bu işlem sağlanır.

  • Havai Fişek Yapılması

Başta da söylediğimiz gibi Çeltik kavuzu oldukça hafif olan bir üründür. Buna bağlı olarak havai fişek sektöründe bu kadar hafif bir ürün sadece kaplama olarak kullanılmaktadır. Yanmasının kolay olması da onun bir tercih nedeni olarak öne çıkmasını sağlar.

Pirinç / çeltik kabuğu görüldüğü üzere ülkemizde ve dünyada son derece etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ürünün maliyetinin ucuz olması bu kadar yaygınlaşmasını kolaylaştırmıştır. Bunun yanında aynı zamanda hafif olmasından dolayı da pek çok sektör bu kabuğu tercih etmektedir.

Çeltik Kavuzu Fiyatları

Çeltik kavuzları, genellikle ton olarak satılmaktadır. Yani bu ürünü kilo ile almanız aslında oldukça zordur. Genellikle ağır sanayi ve büyük işletmelerde kullanıldığı için ihtiyaçlarda ton olarak belirtilmektedir. Çeltik kavuzu fiyatları olarak baktığımızda piyasadaki dalgalanmanın nedenleri şu şekildedir:

  • Ürünün kalitesi
  • Kabuğun büyüklüğü
  • Ürünün nem ve su miktarı

Yukarıdaki etmenler ile birlikte piyasada sabit bir fiyattan bahsetmekte mümkün değildir. Özellikle ürünü internet üzerinden satın alacaksanız o zaman kargo ücreti de işin içerisine girebilmektedir. Bundan dolayı mesafenin dahi önemli bir etken olduğu bu işlerde ürün fiyatının sabit olmaması da oldukça normaldir. Sizlerde Çeltik kavuzu satın almak isterseniz eğer sitemizi ziyaret ederek Türkiye’nin en kaliteli pirinç kabuğuna kısa süre içerisinde erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Sayfamızı İnceleyebilirsiniz. Facebook 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir