CategoriesÇeltik Kavuzu Çeltik Kavuzu Fiyat Civciv Altlığı Tavuk Altlığı

Tavuk Altlığı

Tavuk Altlığı

Hayvanların sağlıkları da insanların sağlıkları kadar önemlidir. Hayvan sağlığı ve özellikle tavuk sağlığı denilince ise en önemli şey onların ayaklarını bastığı zemindir. Tavuk altlığı olarak bilinen ve tavuk ile zemin arasına serilen ürün, pirinç kabuğundan başkası değildir.

Tavuk altlığı seçiminde dikkat edilen en önemli husus tavukların altlarının koku yapmamasıdır. Bu koku, bakteri ve virüsleri sık bir şekilde oraya toplayacağından dolayı tavukların hastalanmasına neden olur. Bunun önüne geçmenin en önemli faktörü ise kaliteli altlık kullanılmasıdır.

Tavuk Altlığı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada tavukların altlık seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Buna göre piyasada boy gösteren altlıkları satın alırken dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

 • Tavukların sağlığı göz önünde bulundurularak onlara rahat ettirecek olan maddeler seçilmelidir.
 • Hastalıkların oluşumu her zaman ön planda tutulmalı ve seçim yapılırken hastalık oluşturmayacak ürünler seçilmelidir.
 • Dayanıklı bir ürün olmalıdır. En ufak bir şeyde uçmayacak, tavukları da rahat ettirecek ve uzun süre kullanılabilecek bir ürün seçilmelidir.
 • Tavukların altlarını pisletmesi de göz önüne alınarak temizlik anında bakıcıya yardımcı olacak bir ürün seçilmelidir.
 • Ürünün kendisi de temiz olmalıdır. Henüz ortama gitmeden kirli ve bakteri taşıyan ürünler tavuklarda önü alınamaz hastalıkların baş göstermesine hatta salgın oluşumuna neden olabilir.
 • Ürün kullanımı anında seçilen maddeler iri olmalıdır.
 • Tavuklar su içerken bol miktarda su dökerler. Tavuk altlığı emilimi yüksek olan ürünlerden seçilmelidir.
 • Yalıtkan olarak görevini iyi yapmalıdır. Tavukların ayaklarının üşümesi önlemelidir.
 • Kokuda bir hastalık alametidir. Bu nedenle ürünün koku oluşturmaması hatta koku oluşumuna karşı korucuyu özelliğinin bulunması gerekir.

Aslına bakarsanız tüm bu maddeler sadece pirinç kavuzu seçeneğini işaret etmektedir. Yukarıdaki maddelerin tamamı sadece pirinç kabuğu olarak adlandırılan maddede bulunmaktadır. Bu madde, tavukların hasta olmasını önlediği gibi ekonomik olarak da insanları üzmez.

Pirinç Kavuzu Nedir?

Olgunlaşmaya başlayan pirinç yavaş yavaş kabuğundan ayrılmaktadır. Ortaya çıkan pirinç besin maddesi olarak kullanılırken kabuk ise çöp bir madde olmaktadır. Ancak kabuğunda bazı sektörlerde değerlendirilmesinin önü açılmıştır. Pirinç kabuğunu kullanan sektörler içerisinde en büyük pay tavukçuluk sektöründe bulunmaktadır.

Pirinç kavuzu sadece normal bir kümeste kullanılmaz. Bunun dışında damızlık kümeslerde de kullanılan altlık en az 5 cm kalınlığında olmalıdır. Burada kullanılan malzemelerin en önemli özelliği ise iri taşı olmalarıdır. Çünkü bu sayede toz haline karışıp su sonrasında çamur halini almazlar.

Tavuk Altlığı Fiyatları

Tavuk altlıkları sanayi türü tesislerde kullanıldığı için ton olarak satılmaktadır. Piyasada Türkiye’nin her yerine sevkiyat  mevcuttur. Bununla birlikte fiyatlar, ürünün gideceği şehre göre de kargo ücretinden dolayı değişkenlik göstermektedir.

Tavuk altlığı fiyatları bir takım nedenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenler:

 • Talaş boyutlarının iri olması
 • Toz halinde parçaların bulunmaması
 • Ürünün nem değerleri
 • Hangi şehre ürünün gönderileceği

Bu etkenler altlık fiyatlarını önemli oranda etkilemektedir. Tavukların sağlığı da son derece önemli olduğundan dolayı yukarıdaki nedenlere bakarak satın alacağınız ürüne karar vermelisiniz.

Pirinç, piyasada en çok ihtiyaç duyulan üründür. İçindeki pirinç besin maddesi olarak dünyada ilk sıralarda tüketilmektedir. Dışındaki kabuk ise tavuk yetiştiriciliği dahil pek çok sektörde pratik olarak kullanılmaktadır. Sizlerde firmamız ile iletişim kurduğunuz takdirde bu ürünlerin en kalitelisine sahip olabilirsiniz. Firmamız, ürün satışını ton olarak yapmakta ve fiyatlandırma konusunda ekonomikliği ile dikkat çekmektedir.

Bizi Takip Edebilirsiniz. Facebook 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir